فایل سانا | سیستم همکاری در فروش فایل
جستجو   :  

عادات درست و نادرست در زمان درس خواندن

بر طبق آمار به دست آمده و مطالعات مشاور تحصیلی  در مرکز مشاوره تحصیلی عاداتی هستند که در حواس و یادگیری ما اختلال ایجاد می کنند و ترک آنها سبب افزایش قدرت یادگیری و تمرکز بالا می شود. موارد زیر به این عادت ها اشاره دارد:

- راه رفتن یکی از عادت هایی است که به شدت در حین مطالعه غلط است. چرا که در حین راه رفتن حواس انسان به جزکتاب به محیط اطراف نیز پرت می شود. حفظ تعادل و نخوردن به وسایل دور و اطراف، قدرت تمرکز و حافظه را نیز کم می کند.

- درس خواندن به حالت لم داده و دراز کشیده سبب خستگی سریع شما می گردد و احساس خواب آلودگی خواهید کرد، چرا که این پوزیشن باعث کاهش فشار خون شده و خون کمتری به مغز شما خواهد رسید که در حافظه شما بسیار موثر است.-

درس خواندن با صدای بلند شما را به شدت خسته خواهد کرد زیرا انرژی بیشتری را صرف می کنید.

- گوش کردن موزیک نیز هنگام درس خواندن بیش از نیمی از حواس شما را به خود معطوف می کند و شما قادر به تمرکز نخواهید بود.

اما چه اصولی را برای یادگیری داشته باشید: بهتر است طبق اصول برنامه ریزی و روش های یادگیری که در اختیار شما قرار گرفته است عمل نمایید.اجرای اصول برنامه ریزی در هفته ی اول ممکن است قدری دشوار باشد اما درهفته های بعد بطور عادی ادامه می یابد. برنامه ریزی درسی بهتر است از روزهای آغازین سال یعنی مهرماه  شروع شود. پس ازاجرای اصول برنامه ریزی و توصیه های داده شده برای تکمیل اطلاعات خود و رفع مشکل می توانید به مشاور مدرسه مراجعه نمایید. برای یادگیری مطالب جدید بهتر است این مطالب را با مطالبی که قبلا یاد گرفته اید و در ذهن دارید ارتباط دهید. برای حفظ اطلاعات جدید باید آنها را تکرار کرد بنابراین در موقع تدریس معلم، خود دانش آموز هم باید فعال باشد. به جای دوباره خوانی مطالب، آن را به زبان خودتان ارائه دهید. مطالبی که خود فرد خلق یا تولید می کند، خیلی بهتر از مطالبی که صرفا خوانده می شود به یاد می ماند. برای جلوگیری از تداخل یا قاطی شدن مطالب دو درس بهتر است پس از اتمام یک درس حدود پانزده تا بیست دقیقه استراحت داشته باشید و بعد کتاب دیگری را شروع کنید. میزان یادگیری در مطالعه با فاصله بیشتر و کامل تر از مطالعه ی فشرده است بنابراین به جای اینکه یک درس را به مدت سه ساعت پشت سر هم بخوانید بهتر است این سه ساعت را درسه جلسه ی چهل و پنج دقیقه ای اما با فاصله بخوانید. یادگیری های جدید تحت تاثیر آموخته های قبلی یادگیرنده است. بنابراین هر چه بیشتر یاد بگیرید با گذشت زمان یادگیری های بعد راحت تر و سریع ترصورت می گیرد. بهتر است در هنگام مطالعه، زیر کلمات کلیدی خط بکشید. در هنگام مطالعه ی متن سعی کنید آنچه را که خوانده اید به طور خلاصه و به زبان خود در حاشیه ی کتابتان یادداشت کنید.

 

منابع:بیتوته

beytoote.com

fa.wikipedia.org

تاریخ درج  :  1397/8/15  
تعداد بازدید تا کنون :1597

نطرات کاربران

 
ارسال نظر 
نام شما :
آدرس ایمیل :
متن پیام  :

   
تصویر امنیتی