فایل سانا | سیستم همکاری در فروش فایل
جستجو   :  

روش مطالعه مردر(murder) و نظریه رابرت هلفر

 Murder یکی دیگر از روش هایی که مشاوران و متخصصان امورآموزشی به مطالعه گران توصیه می کنند، روش Murder است. نام این روش نیز از کنار هم قرار دادن حروف اول ۶ مرحله ی آن، شکل گرفته است.

1- (Mood حال و هوا ) M  پیش از شروع مطالعه باید حال و هوای آن را پیدا کنید، یعنی سرحال باشید و آماده ی یاد گرفتن. این حالت را باید تا پایان مطالعه حفظ کنید. افکار مثبت را جانشین افکارمنفی کنید و زمینه را برای یک مطالعه ی مفید و مؤثر مهیا کنید.

2- (Understand درک و فهم)u این مرحله توصیه می کند آن چه را که می خوانید، به طور مفهومی وعمیق درک کنید. بخش هایی را که نمی توانید خوب درک کنید، با علامت گذاری مشخص کنید تا در مراحل بعدی، مجددا به سراغ آن ها بروید.

3- ( Recall بازخوانی و یادآوری)R سعی کنید آن چه را که در مرحله ی قبلی خوانده و فهمیده اید، به خاطر بیاورید و با استفاده از راهبردهای تفسیر، تخیل و تحلیل مفاهیم، ارتباط درستی بین آموخته هایتان برقرار کنید.

4- ( Detect & Digest) کشف و هضم D در این مرحله باید به قسمت هایی که در مرحله ۱ خوانده اید و نفهمیده اید، برگردید و به یادگیری آن ها بپردازید. به این منظور، آن چه را که جا گذاشته اید یا غلط فهمیده اید، باید کشف کنید و به کشف سازمان مطالب بپردازید. مطالب پیچیده را به اجزای ساده تر تجزیه کنید و از منابع معتبر دیگری به جز منبع مورد مطالعه تان نیز کمک بگیرید.

5- (Expand بسط )  E  مطالبی را که خوانده اید، بسط و گسترش بدهید. یعنی به آن ها شاخ و برگ بدهید و سعی کنید آن ها را به مطالبی که قبلا یاد گرفته اید، مرتبط کنید.

6- (Review & Response) مرور و پاسخ  R مرور مطالب خوانده شده، یکی از مهم ترین مراحل همه ی روش های یادگیری از جمله روش Murder است.

هدف اصلی مرور کردن، عبارت است از: به یاد آوردن آموخته ها، توجه به نکات مهم، سعی در پاسخ گویی به سؤال های از قبل طراحی شده، و تمرکز بر اهداف یادگیری است.

مکان مطالعه: رابرت هلفر، روان شناس و متخصص برنامه ریزی آموزشی، در پاسخ به این سؤال که چه مکانی برای مطالعه مناسب تر است؟ می گوید: مکان مطالعه باید دور از رفت و آمد و ترجیحا خالی از سر و صدا باشد. اگر بشود اتاق یا جای خاصی از منزل را فقط به مطالعه اختصاص داد، ایده آل است؛ چرا که یادگیری، یک فرایند شرطی است. یعنی با تکرار مطالعه در یک مکان ثابت، کم کم حالتی اتفاق می افتد که با ورود به آن مکان هم به یاد مطالعه می افتید و ذهن تان سریع تر تمرکز پیدا می کند. بهتر است که اصلا در آن مکان، به کارهای دیگری نظیر تفریح و تلفن و . . . مشغول نشوید. در این صورت، مکان مطالعه به شما کمک می کند هر چه سریع تر مطالعه را شروع کنید و برای شروع، به دنبال فرصت خاصی نگردید.  نور محیط مطالعه نیز باید به دلخواهِ مطالعه گر و به میزان کافی تأمین شود. محل نشستن فرد نیز باید راحت باشد و ترجیحا میز و صندلی مخصوصی برای مطالعه تهیه شود. البته اصراری به این نکته نیست زیرا عادات مطالعه به مراتب مهم تر از الزامات آموزشی است. با این وجود، حتی طرز نشستن مطالعه گر نیز بی اهمیت نیست. مثلا می گویند دراز کشیدن، بدترین حالت برای مطالعه کردن است، چون بهترین حالت برای خوابیدن است! ضمنا مکان مطالعه باید به گونه ای باشد که در حین مطالعه، توجه فرد به پیرامونش جلب نشود. مثلا اگر عادت دارید که تلویزیون را بی رویه تماشا کنید، ترجیحا در محلی که تلویزیون هست مطالعه نکنید، تا هر چند دقیقه برای رفع خستگی به سراغ کنترل از راه دورِ تلویزیون نروید.

زمان مطالعه: این که شما صبح ها بهتر و بیشتر مطالعه می کنید یا شب ها، به خودتان مربوط است و چندان اهمیتی هم ندارد. مشکل از آن جایی شروع می شود که این مسأله تبدیل به بهانه ای بشود برای مطالعه نکردن در ساعات دیگر روز. رابرت هلفر پس از این تذکر می گوید: واضح است که ذهن آدم پس از استراحت، آمادگی بیشتری برای یادگیری دارد. پس بهتر است اولین کاری که پس از بیدار شدن انجام می دهید، یک کار فکری مانند مطالعه باشد. پس از هر ۱ تا ۵/۱ ساعت مطالعه، حتما ۵ الی ۱۵ دقیقه به ذهن تان استراحت بدهید. این استراحت های کوتاه را باید به اموری اختصاص بدهید که بتوانید سر موعد مشخص، آن ها را رها کنید و به مطالعه تان برگردید. بنابراین تماشای تلویزیون یا سرگرم شدن به یک بازی رایانه ای، انتخاب درستی برای پر کردن زمان این استراحت ها نیست، چرا که ممکن است ذهن تان را تا مدت ها پس از پایان برنامه، همچنان درگیر نگه دارد.

او مطالعه را به یک ورزش سنگین تشبیه کرده و پیشنهاد می کند که هیچ وقت از انجام یک نرمش سبک پیش از این ورزش سنگین غافل نشویم: در آغاز مطالعه، حدود ۱۵ دقیقه اول را باید صرف گرم کردن مغزتان کنید! برای این کار، مطالعه را با مرور مطالب قبلی که با مبحث مورد نظرتان در ارتباط است، آغاز کنید. هیچ وقت برای ایجاد تنوع و رفع خستگی، به سرعت موضوع مطالعه را عوض نکنید. یعنی زمانی که ذهن تان با موضوع درگیر شده و زمان گرم شدن را سپری کرده اید، درگیری خود تان را با موضوع قطع نکنید. همیشه مطالعه ی مبحث مشکل تر را در اولویت و در ابتدای ساعات مطالعه روزانه تان قرار دهید، چرا که هر چه آن را بیشتر به تعویق بیندازید، ترس روبه رو شدن تان با آن مبحث، لحظه به لحظه افزایش می یابد.

منابع:

www.ihoosh.ir

Reply Forward

تاریخ درج  :  1397/6/17  
تعداد بازدید تا کنون :1674

نطرات کاربران

 
ارسال نظر 
نام شما :
آدرس ایمیل :
متن پیام  :

   
تصویر امنیتی