فایل سانا | سیستم همکاری در فروش فایل
جستجو   :  

چگونه یک برنامه ریزی درسی موفق داشته باشیم؟

 برنامه ریزی درسی یکی از بهترین روش ها برای رسیدن به موفقیت های بزرگ تحصیلی است و یک برنامه ریزی صحیح و مناسب روشی آسان برای رسیدن به اهداف مورد نظر است و همچنین یکی از راه های موثر برای افزایش تمرکز برنامه ریزی است و ذهن شلوغ را مرتب می کند و علاوه بر این با برنامه ریزی درسی صحیح و مناسب دیگر جای نگرانی وجود ندارد و شما می توانید از تمام ساعات روز به خوبی استفاده کنید و علاوه بر درس خواندن به سایر فعالیت های دیگر نیز بپردازید. برنامه ریزی درسی قدرت تصمیم گیری و اراده را به خوبی تقویت می کند و همچنین با کمک برنامه ریزی افراد یاد می گیرند که برای رسیدن به اهداف بلند مدت خود باید صبور باشند و در برابر سختی ها به خوبی مقاومت کنند. برنامه ریزی درسی راهی برای رسیدن به موفقیت برنامه ریزی استرس و اضطراب را از شما دور می کند و باعث می شود تا شما نگرانی در زمینه درس خواندن نداشته باشید. برنامه ریزی مطالعه صرفا یادداشت روزانه نیست بلکه تکنیکی مناسب برای مدیرت زمان و چینش صحیح کارها است و به وسیله برنامه ریزی می توانید به اهداف از پیش تعیین شده خود برسید علاوه بر این برنامه ریزی در کاهش استرس در جلسه امتحان موثر است. در ادامه روشی مناسب برای داشتن یک برنامه ریزی موفق درسی را به شما عزیزان معرفی می کنیم: برای داشتن یک برنامه ریزی مناسب و ایده آل باید ابتدا گام های زیر را بردارید :

گام اول : برنامه ریزی در قالب زمان: ابتدا باید برنامه ها را متناسب با حجم آن ها و در قالب روزانه و هفتگی و ماهانه بریزید.

گام دوم : تعیین روش برنامه: روش برنامه ریزی درسی می تواند بر اساس زمان محور و یا تکلیف محور باشد که در زمان محور ابتدا باید ساعات روزانه خود را تنظیم کنید و سپس هر درس و یا برنامه را در داخل ساعت های مشخص شده بگنجانید. در تکلیف محور ابتدا باید درس هایی را که می خواهید بخوانید مبنا قرار دهید و سپس زمان مناسب برای هر درس را پیش بینی کنید.

گام سوم : تهیه فهرستی از فعالیت های روزانه: ابتدا باید فعالیت ها و کارهایی را که قرار است در طول روز انجام دهید فهرست کنید سپس برنامه ریزی متناسب با فعالیت های خود بریزید.

گام چهارم : تعیین مدت زمان برنامه ریزی: اگر می خواهید برنامه ای بنویسید باید بدانید که برای اموری که فهرست کرده اید به طور متوسط به چقدر زمان نیاز دارید. هر دانش آموز و یا دانشجو بنا به شرایط و زمانی که دارد می تواند روزانه بین 6 تا 8 ساعت برنامه ریزی کند.

گام پنجم : تعیین انجام کارها و اولویت بندی: باید برای هر یک از کارها و تکالیف تعیین شده در برنامه ریزی درجه ای از اهمیت را مشخص کنید که این درجه بندی می تواند بین 1 تا 5 باشد. به عنوان مثال برای یک دانشجو اولین اولویت همان رسیدگی به دروس است و در باقی مانده اوقات هر دانشجو می تواند به سایر اموری که مشخص کرده است بپردازد.

گام ششم : تهیه جدول برنامه: بعد از اینکه مواد لازم برای تنظیم یک جدول برنامه ریزی درسی را فراهم کردید باید در آخرین گام به تکمیل جدول بپردازید که برای تکمیل جدول برنامه ریزی باید نکات زیر را رعایت کنید: اولویت را به دروس همان روز بدهید. اگر به مطالعه زیاد عادت ندارید ابتدا روزانه 2 تا 3 ساعت را به مطالعه اختصاص دهید سپس این زمان را به 5 ساعت افزایش دهید. بین مطالعه دو درس یک استراحت 10 تا 15 دقیقه ای را داشته باشید. برای مطالعه یک درس می توانید بین 45 تا 60 دقیقه وقت بگذارید که به این مدت زمان تعیین شده واحد زمان مطالعه می گویند. دروسی را که نیاز به تمرکز بیشتری دارند در بهترین ساعات روز و ساعات انرژیک قرار دهید و دروسی را که آسانتر هستند و یا به آن ها علاقه بیشتری دارید در سایر زمان های مطالعه قرار دهید. دو درس سخت و دو درس حفظی را هرگز پشت سر هم قرار ندهید و بین دو درس مفهومی حتما یک درس حفظی را قرار دهید. در برنامه ریزی درسی خود حتما ساعات آزادی را پیش بینی کنید که اگر به دلایلی از برنامه جا ماندید بتوانید در ساعات آزاد تعیین شده جبران کنید. قبل از پایان 24 ساعت ( برنامه ریزی روزانه ) اولین دوره از دروسی را که خوانده اید داشته باشید. بعد از یک هفته ( برنامه ریزی هفتگی ) دومین دوره از دروسی را که خوانده اید داشته باشید. میزان پیشرفت خود را در روش برنامه ریزی درسی ارزیابی کنید و سعی کنید که موانع را مشخص نمایید تا بتوانید آن ها را کنترل کنید و از بین ببرید و همین که توانسته اید به مطالعه دروس خود سامان دهید و امور زندگی تان را سازماندهی کنید به موفقیت بزرگی در زندگی تان دست یافته اید و برای این منظور حتما به خودتان تبریک بگویید.

چگونه برای کنکور برنامه ریزی کنیم؟؟ مهمترین عواملی که باعث اجرا نشدن برنامه درسی داوطلبان می‌شود، این است که آنان برنامه‌های خود را ساعتی یا روزانه تنظیم می‌کنند یا بهتر بگویم واحد زمانی برنامه ریزی را ساعت به ساعت یا روز به روز در نظر می‌گیرند. این گونه برنامه‌ها اشتباهاتی دارند چرا که در زندگی روزانه ما استثناهای زیادی وجود دارد وآنها باعث می‌شوند که ما نتوانیم هرروز دریک ساعت مشخصی همان کار را انجام دهیم. زمانیکه برنامه ما در یک روز به دلیل حوادث و یا کارهای پیش بینی نشده، اجرا نشود برای همیشه روی کاغذ باقی می‌ماند. بهترین برنامه، یک برنامه هفتگی است، برنامه یک هفته‌ای مناسب ترین و بهترین برنامه است در این برنامه می‌توانیم ضعف‌ها و قوتهای روزهای بعد را جبران کنیم. از محسنات برنامه هفتگی این است، هنگامی که ساعات مطالعه دروسی مختلف را درطول هفته جمع آوری می‌کنید. تازه متوجه می‌شوید که آیا درسی را بیش از اندازه لازم مطالعه کرده‌اید یا نه؟ در مقابل زمانیکه کار خود را روزانه بررسی می‌کنید متوجه یک جانبه گری‌ها و اشکالات کلی کارتان نمی‌شوید. اما وقتی عملکرد خود را در طول هفته بررسی می‌کنید تا حدود زیادی تعادل و عدم تعادل کارها یتان مشخص می‌شود. شما در برنامه ریزی می‌توانید هر درسی را به طور متعادل و به اندازه اهمیت همان درس مطالعه نمایید و با توجه به نقاط قوت و ضعفتان در آن درس و اهمیتی که در کنکور دارد ساعت مطالعه آن درس را تنظیم کنید.

دربرنامه ریزی اصلی ترین نقش به عهده چه کسی است؟ داوطلب گرامی این را بدان که هیچ کس نمی‌تواند به خوبی و با دقت مثل خودتان شما را بشناسد و برای شما برنامه ریزی کند و هیچ کس به اندازه ی خود شما دلسوز و نگران سرنوشت شما نیست.ً هیچ کس به اندازه ی شما از جزئیات کارتان آگاه نیست و ویژگیهای شما را کسی مثل خودتان نمی‌شناسد پس این شما‌یید که می‌توانید به خوبی و با دقت برای خودتان برنامه ریزی کنید. گاهی مشاهده می شود که خیلی از مشاورین برای تمام افراد از قبل یک نسخه برنامه آماده شده در دست دارند که شبیه به هم می‌باشند و به هر نفر یک برگه از این نسخه‌ها می‌دهند اما این کار صحیح نیست. چرا که افراد به دلایل زیادی با هم تفاوت دارند. توصیه می‌کنیم به دانش‌آموزان عزیز که حتماً این دو مورد را در نظر داشته باشید:

1- در برنامه ریزی خود شما‌اید که از جزئیات کارتان آگاهی دارید ونگران سرنوشت خود هستید.

2- در کنکور رقیب اصلی شما، خود شمااید نه دیگران، شما در طول سال باید با خودتان رقابت کنید یعنی هر روزتان از روز قبل و هفته قبل بهتر باشد باز تأکید می‌کنیم! سالمترین، صحیح ترین ومؤثرترین نوع رقابت، رقابت انسان با خودش است شما باید دائماً تلاش کنید قابلیتها وتوانایی‌های خود را بالا ببرید. در برنامه ریزی حتماً به این نکته توجه داشته باشید که با توجه به تغییرات کتابهای درسی که تقریباً هر ساله در آموزش وپرورش صورت می‌گیرد و بخشی از کتب درسی حذف می‌گردد یا اضافه می‌شود. کتاب های دوره دبیرستان، تنها منبع اصلی طراحی و استخراج تستهای کنکور می‌باشند بدین تربیت در برنامه ریزی درسی خود حتماً در اولین گام به جمع آوری کتابهای دوران دبیرستان بپردازید. وجهت تست‌زدن از آزمون‌های سال های قبل استفاده نمائید چرا که این گونه تستها استاندار هستند.

منبع:

آکاایران

www.beytoote.com

arga-mag.com

تاریخ درج  :  1397/6/27  
تعداد بازدید تا کنون :1362

نطرات کاربران

 
ارسال نظر 
نام شما :
آدرس ایمیل :
متن پیام  :

   
تصویر امنیتی