فایل سانا | سیستم همکاری در فروش فایل
جستجو   :  

دلایل عدم باروری در زنان و مردان

عدم توانایی یک زوج برای داشتن فرزند، عقیم بودن است. اگر یک زوج پس از چندین سال تلاش برای تولید فرزند با شکست مواجه شوند می توان آنها را ناتوان در باروری تلقی نمود اما عدم توانایی در باروری ممکن است به دلیل وجود یک مشکل در مرد، یا در زن، ویا هردوی آنها باشد، به این جهت برای تشخیص این مشکل در یک زوج(زن و شوهر)، باید هر دوی آنها به اتفاق یکدیگر مورد معاینه و بررسی قرار گیرند.

در مردان عدم توانایی در باروری، به طور فراوان به دلایل زیرهستند:

- به دلیل بیماری هایی از قبیل سوزاک، یا کلامیدیا که از راه نزدیکی های جنسی منتقل شده اند.

- به دلیل اختلالات هورمونی

- به دلیل صدمه به دستگاه تناسلی در اثر عمل جراحی ویا در اثر بیماری.

- به دلیل مصرف بعضی از داروها.

- به دلیل استفاده از پوشاک تنگ، یا در اثر استفاده از وان داغ یا شستشو با آب داغ، یا در اثر شرایط محیطی.

- به دلیل اتساع یا گشاد شدگی وریدهای کیسه بیضه.

 اما در خانم ها، عدم توانایی در باروری به طور فراوان به دلایل زیر هستند:

- به دلیل بیماری التهابی در اعضای لگنی.

- به دلیل التهاب یا تورم پوشش داخلی رحم

- به دلیل عیوب، یا وجود غده های غیر عادی در رحم

- به دلیل چسبندگی های غیر طبیعی که در اثر عمل جراحی در زمان های قبل ایجاد شده اند.

- به دلیل عدم تعادل هورمون ها که از تخمک گذاری جلوگیری می شود.

- به علت چاقی

- به علت مصرف بعضی از داروها، الکل،، توتون یا تنباکو

- به علت تولید آنتی بادی یا پادتن هایی که اسپرم یا نطفه های مرد را خنثی می سازند.

هم در خانم ها و هم در آقایان، بیماری غده تیروئید، بیماری قند، یا مصرف الکل و دخانیات می توانند منتهی به عدم توانایی در باروری گردند.

درمان برمبنای راحتی و ویژگی:

درمان اختلالات دستگاه تناسلی خانم ها بستگی به نوع اختلال دارد. بعضی به دارو، بعضی به عمل جراحی، و بعضی به هر دوی آنها احتیاج دارند. در هر حال، هدف درمان، رفع ناراحتی و کمک به برقراری فعالیت عادی تر در بدن یک خانم می باشد.

چه موقعی که نیاز به عمل جراحی است:

روش هایی که معمولاً در جراحی دستگاه تناسلی خانم ها مورد استفاده قرار می گیرند عبارتند از:

- تراشیدن و تمیز کردن رحم: این روش برای کنترل مواردی که خونروی ها از رحم، شدید یا طولانی و یا بی نظم است به کار برده می شود. برای این کار گردن یا گلوی رحم را متسع و باز می نمایند و با ملایمت لایه درونی رحم را با دستگاه مکنده ویا با تراشیدن، پاک و تمیز می نمایند. بعد از آن ممکن است یک نمونه از این لایه را جهت تشخیص تومورای احتمالی مورد آزمایش قرار دهند. "رسیدگی از داخل شکم" مشاهده و رسیدگی وضعیت بیماری از داخل شکم، روشی است که با ایجاد یک شکاف کوچک در شکم و با بکار بردن یک دستگاه مخصوص انجام می شود.با این روش، پزشک با استفاده از یک عدسی، به طور مستقیم به مشاهده رحم، لوله های تخمدان، و تخمدان ها می پردازد. بعضی مواقع، ضمن انجام این کار پزشک می تواند یک اقدام دیگراز قبیل خارج کردن مایع از یک کیست تخمدان را نیز اجرا نماید.

- درمان با اشعه لیزر: به طور مثال برای از بین بردن نسوج غیر طبیعی در گردن رحم، از اشعه لیزر با نیروی بالا استفاده می شود.

- قطع یا برش های جراحی به وسیله برق: این روش با استفاده از یک وسیله الکتریکی که از یک سیم ظریف ساخته شده است، انجام می شود و برای برطرف کردن تومور وغده های غیر طبیعی یا زایده های گوشتی در گردن رحم در مهبل، و یا در ناحیه اندام تناسلی زن مورد استفاده قرار می گیرد...برای اجرای این روش ممکن است وسایل مختلفی به شرح زیر مورد استفاده قرار گیرد:

1- وسیله جراحی الکتریکی یا برقی که با تولید حرارت، زایده ها و تومور های غیر طبیعی را تخریب و برطرف می کند.

2- وسیله ی مولد سرما: با ابداع این نوع وسیله مخصوص که با یک نوع عامل مولد سرما پوشیده شده است، می توان برای از بین بردن غده های غیر طبیعی و زایده های گوشتی اقدام نمود.

3- حذف زایده های گوشتی به وسیله عمل جراحی: این نوع عمل جراحی برای برداشتن زایده های گوشتی درون رحم اجرا می شود. عمل جراحی و خارج کردن رحم: این نوع عمل جراحی با خارج کردن رحم به علت وجود یک تومور یا غده غیر طبیعی انجام می شود. خارج کردن تخمدان به وسیله عمل جراحی:با این نوع عمل جراحی، تخمدان ها را از بدن خارج و حذف می نمایند.

موقعی که درمان با دارو لازم است: در بسیاری موارد، دمان با دارو برای بهبود یا رفع بیماری های دستگاه تناسلی خانم ها کفایت می کند.به طو مثال، آنتی بیوتیک ها برای درمان عفونت های اندام های تولید مثل، ویا عفونت های دستگاه ادراری که در اثر باکتری ها یا انگل های یک یاخته ای ایجاد می شوند، مورد استفاده قرار می گیرند...درمان با هورمون ها اکثرا به وسیله استروژن های صنعتی و پروژسترون انجام می گیرد، قرص های جلوگیری از حاملگی حاوی هورمون هستند.همچنین هورمون ها ممکن است برای درمان قاعدگی دردناک، برای درمان بعضی التهابات مهبل و مخاط رحم بکار برده شود، علاوه بر آنها ، درمان با هورمون می تواند در جلوگیری از عارضه پوک شدن استخوان ها کمک کند.

منبع:کتاب زن،مرد،سلامتی نوشته منوچهر صیونت

خرید و فروش فایل

تاریخ درج  :  1398/1/25  
تعداد بازدید تا کنون :814

نطرات کاربران

 
ارسال نظر 
نام شما :
آدرس ایمیل :
متن پیام  :

   
تصویر امنیتی