فایل سانا | سیستم همکاری در فروش فایل
جستجو   :  

سرطان شناسی - (سرطان سینه) بخش دوم به همراه فایل رایگان pdf

سرطان پستان بيماری است که در آن سلول های بدخيم از بافت پستان منشاء می گيرند و به طور نامنظم و فزايندهای تکثير می يابند و بدون اينکه موجب عکس العمل تدافعی و تهاجمی در سيستم ايمنی بدن شوند، به طريقی از سيستم ايمنی و دفاعی بدن عبور می کنند.

با توجه به ساختار غده پستان عمده ترين انواع اين بيماری به دو دسته تقسيم می شوند:

کارسنوم لوبول Lobular Carcinoma

کارسنوم مجرايی Ductal Carcinoma

سرطان لوبولار (LCIS) تورم توده ای لوبولار، رشد غیرعادی یک غده از غدد بدن نیز نامیده می شود که البته نمی توان گفت یک سرطان است. به این معنی که تغییراتی در جداره سلولی لوب ها که محل تولید شیر در پستان است وجود دارد. این تغییرات نشان دهنده این است که یک زن در آینده درمعرض خطرسرطان پستان در حال توسعه قرار دارد. اما با این حال نیز بسیاری از زنان با لوبولار هرگزدچار سرطان پیشرفته نمی شوند. مهم نیست در کدام پستان این تغییر دیده شده، خطر پیشرفت سرطان در هر دو پستان به یک اندازه است. بعضی زنان در هر دو پستان LCIS دارند.LCIS در زنانی که هنوز یائسگی نشدند متداول تر است.

LCIS چگونه تشخیص داده می شود: LCIS در هنگام ماموگرافی (عکس برداری با اشعه ایکس از پستان) دیده نمی شود و هیچ علامتی ندارد. به طور تصادفی هنگامی که یک نمونه از بافت پستان جدا می گردد (نمونه برداری یا بیوپسی) و یا زمانی که به دلیل دیگری توده ای از پستان برداشته می شود کشف می گردد. اگر تشخیص داده شود شخص بعد از انجام نمونه برداری با یک سوزن ( وقتیکه پزشک از یک سوزن جهت برداشتن سلول یا بافت استفاده می نماید) مبتلا به LCIS می باشد، ممکن است نیاز به برداشت تعداد بیشتری بافت باشد. عمل جراحی کوچکی که بافت برداری حذفی یا برداشت بافت با شکافتن نامیده می شود. معمولا به خاطر اطمینان از عدم وجود سلول سرطانی در آن ناحیه انجام می شود. جراح این بافت را با یک بیهوشی منطقه ای یا عمومی برمی دارد. بیمار معمولا می تواند این جراحی را به عنوان یک جراحی هر روزه داشته باشد. بافتی که برداشته شده درزیر میکروسکوپ آزمایش می شود. مداوا کردن سرطان پستانی که زود تشخیص داده شود معمولا خیلی موفقیت آمیز است. پزشک و پرستار مراقبت پستان را توضیح خواهند داد تا با توجه به شرایط بیمار چگونه معاینات یادآوری انجام شود. توصیه پزشکان به زنان مبتلا به LCIS کنترل های مربوط به پستان در کلینیک پستان هر 6 تا 12 ماه انجام شود.

ماموگرافی هر 1 تا 2 سال انجام شود. هرچند شما کنترل های منظم دارید، اما مهم است به هر گونه تغییری در شکل پستان و هر گونه حساسیت پستان در زمان های مختلف آگاه باشید.اگر متوجه هر چیزی غیرعادی در خود شدید، در اسرع وقت به پزشک خود مراجعه کنید. بندرت امکان دارد یک زن مبتلا به LCIS تصمیم به برداشتن هر دو پستان (برداشت پستان دوطرفه) بگیرد. امکان این کار زمانی که زنی سابقه زیاد فامیلی ابتلا به سرطان پستان دارد یا بی اندازه نگران و مضطرب پیشرفت سرطان پستان است وجود دارد.

 

مجله اینترنتی حنانه

نتایج آزمایش قبلی نشان داده که درمان هورمونی با دارویی به نام تاموکسیفن که برای درمان سرطان پستان استفاده می شود، می تواند خطر ابتلا به سرطان پستان در زنان مبتلا به LCIS را کم کند. دلیل درد و حساسیت در سینه ها ما اغلب درد را به وجود مشکلی در بدن ارتباط می دهیم. بنابراین گاهی زنان در مواجهه با درد و حساس شدن سینه ها گمان می کنند که به سرطان مبتلا شده اند. چندین عامل می تواند به درد در سینه منجر شود.

دردسینه ها که در طب بالینی می تواند به دلایل زیر ایجاد شود:

- تغییرات هورمونی ناشی از عادت ماهیانه

- برخی قرص های ضد بارداری و برخی قرص های درمان ناباروری

- کیست سینه

- سینه های بزرگ، که ممکن است با درد در گردن، شانه ها و کمر همراه شود.

- استرس  و احساس نگرانی

علائم هشدار دهنده سرطان پستان را بشناسید:

-تورم و وجود توده سخت و غيرحساس با حدود نامشخص در پستان.

-تغييرات نوک پستان شامل خشکی و اگزمای سر پستان که تداوم پيدا کرده و بهبود نيابد.

-فرورفتگی نوک پستان انحراف و تغيير در سر پستان.

-ترشحات سر پستان بويژه ترشحات خونی تغييرات در شکل و انحنای طبيعی و تقارن پستان.

-تورم گره های لنفاوی زير بغل

-سابقه قبلی سرطان

در يک پستان سرطان زايی پستان سرطان پستان شايع ترين نوع سرطان در ميان زنان است. اما سرطان پستان تنها مختص زنان نبوده بلکه مردان نيز در خطر ابتلا به آن هستند. تحقيقات و روند بدخيمی بيماری سرطان پستان را به عوامل زير مرتبط می دانند:

عوامل ژنتيکی: سابقه ارثی سرطان عامل مهمی در ابتلا به سرطان پستان است. وجود سابقه سرطان پستان بين اعضای نزديک خانواده از جمله مادر، خواهر، دختر، پدر و برادر احتمال ابتلا به سرطان پستان را افزايش می دهد. جلوگيری از سرطان پستان به طريق عمل جراحی (ماستکتومی) و برداشتن و تخليه دو پستان اقدامی پيشگيرانه جدی برای زمانی که بروز سرطان پستان در شخص بيش از %۵۰ باشد توصيه می شود. اما از آنجا که نمی توان بافت پستان را به طور صددرصد برداشت احتمال عود سرطان در شخص هنوز باقی است.

سن: سرطان پستان رابطه مستقيم با افزايش سن دارد. سرطان پستان در سنين بلوغ و زير ۲۰ سال بسيار نادر و در سنين ۴۰ تا ۵۵ سالگی احتمال ابتلا به آن روندی يکنواخت دارد. زنان بالای ۵۵ سال بيشتر در معرض خطر ابتلاء به سرطان پستان هستند و بايد بيشتر متوجه علائم هشدار دهنده اين بيماری به علت تغییرات هورمونی باشند.

تغذيه و شيوه زندگی: رژيم غذايی دارای اثرات بالقوه ای در پيشگيری و يا پيشتازی ايجاد سرطان پستان به شمار می رود. مطالعات و تحقيقات علمی ثابت کرده اند که استفاده از سبزيجات تازه و فعاليت جسمانی عامل محافظتی در مقابل سرطان پستان تلقی می شوند در حالی که مقادير زياد چربی حيوانی، مصرف زياد الکل و دخانيات عامل مستعد کننده و پيشتاز در ايجاد سرطان پستان شناخته شده است.

مواد شيميايی: تماس با مواد شيميايی سرطانزا در محيط مانند پرتونگارها و راديوم از عوامل موثر در ابتلا به سرطان پستان است.

عوامل هورمونی: افزايش ترشح هورمون های استروئيدی مانند استروژن در خون اغلب موجب تسريع روند بدخیمی سرطان پستان می شود.ادامه ی این مقاله را در فایل pdf تهیه شده مطالعه و از لینک زیر دریافت نمایید.

لینک دریافت فایل

تاریخ درج  :  1397/11/14  
تعداد بازدید تا کنون :645

نطرات کاربران

 
ارسال نظر 
نام شما :
آدرس ایمیل :
متن پیام  :

   
تصویر امنیتی