جستجو   :  

درمان و علت سفیدی موی سر(به همراه فایل pdf)

علت سفیدی مو در سنین نوجوانی و جوانی بیماری‌هایی هستند که سبب متوقف شدن رنگدانه‌سازی و از بین رفتن رنگدانه‌های مو در آن ناحیه می‌شود و یکی از این بیماری‌ها لک و پیس یا پیسی نام دارد، بیماری پیسی سبب می‌شود که سلول‌های رنگ در قسمتی ساخته نشده و موها در آن قسمت به‌رنگ سفید رشد کنند، این بیماری ممکن است به‌غیر از سر در قسمت‌های دیگری هم به وجود آمده و موهای هر قسمتی را که درگیر شده است سفید نشان دهد.

پیدایش تارهای سپیدی از مو در سر برخی از دخترها و پسرها معمولا از سنین 14سالگی آغاز می‌شود و حتی در سنین پایین‌تر هم در بعضی دیده می‌شود که به‌صورت تک تک بین موها یا به‌طور وسیع‌تری در یک یا چند قسمت به وجود می‌آید. درمان این بیماری از طریق لیزر در مرحله تحقیق و بررسی است، تأثیر مثبت درمان دارویی نیز به‌طور قطعی نیست و ممکن است در هر فردی متفاوت باشد، برای درمان گاهی زمان زیادی صرف می‌شود، اما در مورد همه افراد این طور نیست.

از عوامل مؤثر دیگر در پیدایش موی سفید در جوانان زمینه ارثی و فامیلی است و فرد با بررسی این‌که آیا در بزرگترهای خانواده، افراد نزدیک فامیل، فردی در جوانی و نوجوانی موهایش سفید شده است یا نه، می‌تواند تا حدودی به علت ارثی بودن سفید شدن زودهنگام موی سر خود پی ببرد. استرس با پایین آوردن سیستم ایمنی بدن می‌تواند زمینه‌ساز بیماری لک و پیس شود و تشدید کننده بیماری پیسی باشد و در نهایت موجب سفیدی مو در جوانان شود، اما از لحاظ علمی ثابت نشده است که سفید شدن موها در جوانی به‌دلیل استرس باشد.

علت به وجود آمدن لک و پیس سه عامل ارثی، ناشناخته و خودایمنی است،این بیماری معمولا در خانم‌ها در تمام قسمت‌های بدن آشکار می‌شود و اگر افراد به‌محض اینکه متوجه پیدایش تغییراتی در رنگ پوست و موی خود شدند، برای بررسی و درمان اقدام کنند، تا حدودی می‌توانند از پیشرفت آن جلوگیری کرده و درمان مؤثرتری داشته باشند.

بصورت معمول سفیدی موها تظاهری از افزایش سن است وامری طبیعی ودر اثر فرسودگی سلولهای رنگی ایجاد می گردد. سن سفید شدن موها در درجه اول به زمینه ژنتیک افراد بستگی داردولی علل اکتسابی نیز درآن بسیار موثراند. بطور متوسط موها از سن ۳۵ سالگی شروع به سفید شدن می کندو موهای ریش وسبیل زودتر از موی سر سفید می شوند و معمولا از ناحیه شقیقه شروع شده به سمت فرق سر پیشرفت می کند وراهی برای پیشگیری از سفید شدن در میانسالان وجود ندارد.

کندن موهای سفید ویا رنگ کردن آنها ویا چیدن مو بر خلاف عقیده عوام باعث زیاد شدن موی سفید نمی گردد. برای جلوگیری از سفید شدن زودرس موها باید از مواد غذایی استفاده کرد که حاوی املاح روی،آهن ،پتاسیم ومنگنز باشد وموهای سفید شده از موهای رنگی شکننده تراند ولی ریشه آنها سست نیست وبنابراین سفید شدن موها نشانه ریزش مو نمی باشد.

اگر موی شخصی پیش از ۴۰ سالگی سفید شود، دلیل آن غیرطبیعی است در طب سنتی، گفته می شود که اگر موی شخصی پیش از ۴۰ سالگی سفید شود، دلیل آن غیرطبیعی است و احتیاج به درمان و توجه دارد. در طب سنتی ایران، سفیدشدن مو یک بیماری محسوب می شود. البته این موضوع دلایل طبیعی و غیرطبیعی دارد. با افزایش سن یا به صورت ارثی، مو به طور طبیعی سفید می شود اما گاهی عامل سفیدشدن موها مسائل غیرطبیعی است که بعضی از علت های آن شامل افزایش میزان سردی و تری و افزایش خلط بلغم در کل بدن و به ویژه ناحیه سر، کاهش قوای جسمانی، تداوم وضعیت استرس، افزایش میزان خشکی ماده تشکیل دهنده مو، غذای مضر و کاربرد داروهای موضعی نامناسب است. به پیشگیری و کندکردن روند سفید شدن موها و برگرداندن رنگ به موی سفید شده در طب سنتی اشاره شده است ولی باید توجه کرد که مراجعه سریع و تداوم در مصرف دارو، احتمال اثر را بیشتر می کند.

لازم است فرد به مدت حداقل ۶ ماه دارو مصرف کند. هدف از درمان، کاهش سرعت سفید شدن مو است و به ندرت مواردی از بازگشت رنگ مو دیده شده که احتیاج به مطالعه های بیشتری دارد. درمان های تجویزی برای این منظور، موضعی و خوراکی هستند. درمان های خوراکی اکثرا برای پاکسازی تجویز می شوند و به رنگ گرفتن مجدد موها کمک می کنند. از جمله درمان های خوراکی داروهای ترکیبی با اساس هلیله و گیاه آمله است. استفاده از درمان های موضعی از جمله روغن های گرم مثل روغن سیاه دانه و نارگیل در ناحیه سر و شستن مو با جوشانده سیاه دانه بعد از استحمام نیز، روند سفید شدن مو ها را کند می کند.

خضاب ها، داروهایی ترکیبی هستند و معمولا این داروها بعد از فرآوری آماده مصرف می شوند. شستن مو با جوشانده سیاه دانه بعد از استحمام، روند سفید شدن مو ها را کند می کند غیر از این درمان ها دستورهایی نیز در زمینه تغییر شیوه زندگی و غذاخوردن برای پیشگیری از سفیدشدن موها توصیه شده است از نظر طب سنتی مصرف غذای نامناسب با مزاج در روند سفیدی مو موثر است. افرادی که دچار موی سفید غیرطبیعی می شوند، باید اغذیه تولیدکننده خلط بلغم (لبنیات و به ویژه ماست و پنیر تازه) را محدود کنند.

غذاهای غلیظ مثل حلیم، پنیرهای پیتزا و… نیز باید بسیار محدود شود. مصرف آب بسیار به ویژه آب سرد، رگ گیری زیاد از ورید، کندن مو و برقراری روابط جنسی بیش از حد معمول، خیس نگه داشتن طولانی موها بعد از استحمام و استفاده از گلاب و روغن یاسمن به صورت موضعی روی مو می تواند باعث سفیدی غیرطبیعی مو شود. برعکس، استفاده از ادویه های گرم مانند فلفل سیاه و خردل به مقدار کم در غذاها می تواند روند سفید شدن موها را کند کند.

به طور کلی افزایش بلغم و سردی و تری ناشی از سبک غلط زندگی (عدم تناسب در سکون و حرکت، استرس و خشم بالا، عدم مراقبت از رژیم غذایی و مصرف زیاد فست فود و نداشتن خواب و بیداری متعادل و متناسب) می تواند این مشکل را در افراد مستعد تسریع کند. نسخه های گیاهی یکی از قوی ترین راههای درمان است پس حتما امتحان کنید.

درمان های گیاهی سفیدی مو و ادامه این محتوا را می توانید در فایل تهیه شده توسط مجله اینترنتی حنانه، که به صورت pdf می باشد خریداری نمایید.

لینک دریافت فایل

 

منابع فایل و محتوا:مجله برفانک،آرگا،سیمرغ،

Faradeed.irTnamnak.comTsalamat.ir،

تسنیم،برنا،اقتصادنیوز

تاریخ درج  :  1398/3/24  
تعداد بازدید تا کنون :381

نطرات کاربران

 
ارسال نظر 
نام شما :
آدرس ایمیل :
متن پیام  :

   
تصویر امنیتی