جستجو   :  

چرا کودکم مدام سرما می خورد؟(پیشگیری و درمان)

کودکان زیر 6 سال به طور متوسط 6 تا 8 نوبت در سال سرماخوردگی دارند (از اواسط شهریور تا اواسط اردیبهشت به طور متوسط یک بار در ماه می باشد) که علائم به طور متوسط 14 روز طول می کشد. این به آن معنا است که یک کودک می تواند در این دوره زمانی نزدیک به نیمی از روزها علائم قطع و وصل شونده سرماخوردگی داشته باشد و جای نگرانی وجود ندارد. کودکان کوچک که روزها در مراکز نگهداری هستند به نظر می رسد که نسبت به کودکانی که در منزل نگهداری می شوند تعداد دفعات بیشتری سرما می خورند. اما به هر حال وقتی کودکانی که روزها در مرکز نگهداری یا مهدها بودند وارد مدرسه ابتدایی می شوند کمتر دچار سرماخوردگی می شوند. احتمالاً به این علت که آنها به شمار بالاتری از ویروس ها ایمن هستند. يكی از دلايلی كه باعث می شود بچه ها مرتباً سرما بخورند اين است كه سيستم ايمنی آنها هنوز كاملاً تكامل پيدا نكرده است. همچنين فرزند شما با هر بار سرما خوردگی فقط بر عليه يكی از بيش از 200 نوع ويروس سرما خوردگی ايمنی پيدا می كند. آيا می توانيد همه سرماخوردگيهایی را كه در سراسر عمرتان به آن مبتلا شده ايد به ياد بياوريد؟ فرزند شما بايد به همه آنها و حتی بيشتر مبتلا شود تا نسبت به همه ويروسهای سرما خوردگی ايمنی پيدا كند. در هنگام رشد كردن، او می خواهد دنيای اطرافش را با لمس كردن (و ليسيدن) هر چيز بيشتر كشف كند. بنابراين به راحتی ويروسهای سرما خوردگی روی دست هايش خواهند بود. سپس او دستانش را در بينی يا دهان كرده و يا چشمهايش را با آن می مالد و بنابراين ويروس اين امكان را پيدا می كند كه به مجاری بينی او راه پيدا كند.

ممكن است كه فرزند شما در پائيز يا زمستان بيشتر سرما بخورد كه علت آن سرمای هوا و گرم كردن درون خانه است كه باعث خشك شدن مخاط بينی شده و كار ويروس سرما خوردگي را راحتر می كند. ضمناً وقتی هوای بيرون سرد است او بيشتر در محيط بسته می ماند كه در این حالت امكان انتقال ويروس از فردی به فرد ديگر بيشتر است. مطالعات اخير اظهارات والدين شاغل را مبنی بر اين كه بچه ها در مهد كودك ها بيشتر سرما خورده، عفونت گوش گرفته و دچار آبريزش بينی مي شوند تاييد می كنند. حتی اگر فرزندتان با كودكان زيادی در تماس نباشد، در سال اول 4 تا 10 بار سرما خواهد خورد. با افزايش سن تعداد سرماخوردگيها كم شده به طوری كه در سنين 13 تا 19 سالگی به حدود 3 بار در سال می رسد. در بچه های كوچك علائم سرماخوردگی می تواند به خاطر یك بیماری جدی تر باشد یا به سرعت یك سرماخوردگی به یك بیماری شدید مثل ذات الریه تبدیل شود.

الگوهای فصلی سرماخوردگی ممکن است در هر زمانی از سال رخ دهد. اگرچه بیشتر سرماخوردگی ها صرف نظر از منطقه جغرافیایی در ماه های پائیز و زمستان رخ می دهند. سرماخوردگی به علت آب و هوای سرد یا در معرض هوای سرد قرار گرفتن ایجاد نمی شود.همچنین انتقال سرماخوردگی از فردی به فرد دیگر منتقل می شود که یا توسط تماس مستقیم یا با تماس با ویروس در محیط ایجاد می گردد. سرماخوردگی در طی 2 الی 4 روز اول بیشترین سرایت را دارد. 

 انتقال سرماخوردگی به کودکان را بدانید

تماس مستقیم: افراد سرماخورده معمولاً ویروس سرماخوردگی را در دست هایشان حمل می کنند محلی که برای دست کم 2 ساعت توان آلوده کردن فردی دیگر را دارد. اگر کودک سرماخورده با کودک یا بزرگسالی تماس داشته باشد و سپس فرد دوم چشم، بینی یا دهانش را لمس کند، ویروس می تواند بعداً آن فرد را آلوده کند.

انتقال از ذرات روی سطوح: بعضی از ویروس های سرماخوردگی می توانند روی سطوح تا یک روز زندگی کنند. (مثل پیشخوان ها، دستگیره های در یا اسباب بازی ها)

استنشاق ذرات ویروس: قطرات حاوی ذرات ویروس می توانند توسط تنفس یا سرفه به هوا منتقل شوند. رینوویروس ها معمولاً در نتیجه تماس با قطرات آلوده منتقل نمی شوند اگرچه ویروس آنفلونزا و کورونا ویروس می توانند از طریق قطرات کوچک منتقل شوند. ویروس های سرماخوردگی معمولاً از طریق بزاق منتقل نمی شوند.

علائم سرماخوردگی در کودکان

درکودکان گرفتگی بینی غالب ترین علامت است. کودکان همچنین می توانند ترشح بینی شفاف، زرد یا سبز رنگ داشته باشند.

تب (درجه حرارت بیشتر از 38 درجه) در 3 روز اول بیماری شایع است. سایر علائم ممکن است شامل سوزش گلو، سرفه، تحریک پذیری، مشکل خوابیدن و کاهش اشتها باشد.

داخل بینی ممکن است قرمز و متورم شود و گره های لنفاوی (غده های لنفاوی) گردن ممکن است به طور مختصر بزرگ شوند. علائم یک سرماخوردگی معمولاً در طی 10 روز اول بدتر می شود. به هر حال در بعضی از کودکان آبریزش بینی، گرفتگی بینی و سرفه فراتر از 10 روز ادامه دارد.

علاوه بر این، برای یک کودک غیرشایع نیست که هنگامی که علائم سرماخوردگی اولیه رو به بهبودی است دچار سرماخوردگی دوم شود و می تواند این طور به نظر برسد که علائم یک سرماخوردگی در کودک برای هفته ها یا ماه ها به طول می انجامد. به خصوص در طی فصل پائیز و زمستان. این موضوع جای نگرانی ندارد مگر این که کودک هر یک از علائم مهمتری که درادامه درباره شان بحث می شود را داشته باشد.علائم یا حساسیت (آلرژی) مختصری با علائم سرماخوردگی متفاوت است و ممکن است شامل خارش آزار دهنده بینی و چشم ها باشد.

در بچه های بزرگتر از سه ماه اگر علائم زیر وجود داشت به پزشك مراجعه نمایید:

اگر كودك به سختی نفس می كشد.

تعداد تنفس افزایش یافته.

پوست در بالا یا پایین دنده ها در زمان نفس كشیدن به داخل كشیده می شود.

اگر لب ها یا ناخن ها به رنگ آبی در آمده است.

اگر ترشحات بینی بیش از ده روز خلطی باقی بماند.

اگر سرفه ها بیش از ده روز طول بكشد.

اگر كودك دچار گوش درد است.

اگر تب بیشتر از 38.9 باشد.

اگر كودك خواب آلودگی زیادی داشته باشد.

والدین باید این عوارض را جدی بگیرند:

عفونت گوش: حدود 5 تا 19 درصد از کودکان سرماخورده دچار عفونت گوش باکتریایی یا ویروسی می شوند. اگر کودک بعد از 3 روز از بروز علائم سرماخوردگی دچار تب بالاتر از 38 درجه شود، عفونت گوش ممکن است مقصر آن باشد.

آسم: سرماخوردگی می تواند باعث ویز (نوعی صدای سوت مانند در ریه که پزشک با گوشی پزشکی آن را می شنود) در کودکانی شود که به عنوان مثال ویز نداشته اند یا باعث بدتر شدن آسم در کودکانی شود که سابقه این شرایط را داشته اند.

سینوزیت: کودکانی که گرفتگی بینی ای دارند که در طی دوره 10 روزه بهبود پیدا نکند ممکن است یک عفونت سینوسی باکتریایی داشته باشند.

عفونت ریه (پنومونی): کودکانی که بعد از 3 روز اول بروز علائم سرماخوردگی دچار تب شوند ممکن است پنومونی باکتریایی داشته باشند. به خصوص اگر کودک سرفه داشته باشد و به تندی نفس بکشد.

چگونه مي توانم متوجه شوم كه فرزندم سرما خورده و مبتلا به آنفولانزا يا آلرژی نشده است؟

اگر فرزند شما در فاصله بين ماههای آبان تا ارديبهشت بيمار شده و بيماری او بصورت شروع ناگهانی تب (معادل 38.3 درجه سانتي گراد يا بيشتر) همراه با خستگی و لرز و به دنبال آن علائم تنفسی مثل آبريزش بينی يا سرفه خشك باشد به احتمال زياد مبتلا به آنفولانزا شده است (نكته: اگر علائم گرفتگی بينی يا سرفه خيلی پيش از تب اتفاق بيافتد نشان دهنده اين است كه فرزند شما مبتلا به سرماخوردگی شده است). كودكی كه مبتلا به آنفولانزا می شود ممكن است اسهال يا استفراغ نيز داشته باشد. خارش بينی و چشمهای اشك آلود علائم كليدی آلرژی هستند. همچنان كه حملات عطسه و يا خارش پوست كه برای هفته ها يا ماهها ادامه داشته باشد جز علائم اصلی آلرژی می باشند. ترشحات بينی در آلرژی آبكی باقی می مانند اما در سرما خوردگی چركی شده، زرد رنگ يا سبز رنگ می شوند. در آلرژی تب وجود نداشته و معمولاً در بهار، تابستان يا اوايل پائيز ديده می شود. اگر سن فرزند شما كمتر از 3 ماه بوده و درجه حرارت مقعدی او بالاتر از 38 درجه سانتی گراد است بلافاصله با متخصص اطفال مشورت كنيد زيرا او بايد مطمئن شود كه اين تب به دليل عفونت باكتريايی كه نيازمند درمان می باشد، نيست.

درمان سرما خوردگي كودكم چيست؟ در کودکان مبتلا به سرماخوردگی که کمتر از شش سال سن دارند هیچ دارویی به جز استامینوفن و قطره کلرور سدیم توصیه نمی گردد. در کودکان بالای 6 سال تجویز داروهای سرماخوردگی موثر نیست ولی تجویز آن نیز خطر زیادی ندارد. زمانی که کودکتان سرما می‌خورد از انواع دارو‌های سرماخوردگی، ضدسرفه‌ها و ضداحتقان استفاده می‌کنید، اما باید بدانید مصرف این قبیل دارو‌ها در نوزادان زیر ۲ سال زندگی آن‌ها را تهدید کرده و خطر مرگ را به همراه خواهد داشته باشد. بهترین درمان برای سرماخوردگی نوزادان و کودکان نوپا روش‌های خانگی است؛ اگر نوزادتان دچار آبریزش بینی، سرفه و تب است از قطره‌های سالین یا آب نمک استفاده کنید؛ زمانی که بینی نوزاد چسبنده و یا دچار آبریزش بینی شده است تنفس، خواب و خوراک او دچار مشکل خواهد شد. برای رفع چسبناکی بینی نوزاد باید از قطره سالین استفاده کرد،پاک کردن موکوس بینی در فاصله زمانی کم، بسیار مهم است؛ روزی ۲ الی سه بار با قطره‌های سالین موکوس بینی نوزاد را پاک کنید؛ برای درمان سرماخوردگی نوزاد نوپا به او مایعات فراوان بدهید. مصرف مایعات زیاد از چسبناک شدن موکوس بینی جلوگیری می‌کند، مصرف مایعات باعث می‌شود تنفس نوزاد آسان‌تر شود؛ انواع نوشیدنی آب، آب میوه طبیعی و شیر خوب است و مایعات گرم مثل سوپ مرغ به او بدهید که موجب بهبود گلو درد نوزاد می‌شود.

در نوزادان زیر ۶ ماه فقط از شیرمادر و شیرخشک استفاده کنید و آبمیوه و آب به او ندهید؛ مقدار کمی عسل در درمان سرماخوردگی کودک موثر است، تاثیر مصرف عسل در کودکان حتی بیشتر از دارو‌های ضدسرفه است؛ نصف قاشق چایخوری عسل طبیعی را در یک قاشق غذاخوری آب جوشیده خنک شده حل کرده و پیش از خواب به کودکان بالای یک‌سال بدهید.

برای درمان سرماخوردگی کودک از دستگاه بخور استفاده کنید چرا که یک دستگاه بخور سرد به تنفس راحت تر نوزاد کمک خواهد کرد. هيچ داروئی نمی تواند باعث شود كه ويروس سريعتر از بدن او خارج شود، اما شما مي توانيد با اطمينان يافتن از اينکه کودک به مقدار لازم استراحت كرده و مايعات كافی (كه به معنای دريافت كافی شير مادر يا شير خشك برای كودكان زير 6 ماه است) دريافت می دارد، به فرزندتان كمك كنيد تا احساس بهتری داشته باشد.

 

از آن جائی كه بچه ها نمی توانند تا 4 سالگی به خوبی بينی خود را با فين كردن خالی كنند راه های زير می تواند كنار آمدن با احتقان (گرفتگی) بينی را برای او راحت تر كند. سر بچه را به عقب ببريد و چند قطره از محلول نرمال سالين که حتما پزشک برای کودک شما تجویز کرده را در داخل حفره های بينی او بچكانيد. سپس بعد از چند دقيقه با استفاده از سرنگ های پلاستيكی، آب نمك و ترشحات بينی را پمپ كنيد. اگر فرزند شما موقع مكيدن شير مشكل دارد 15 دقيقه قبل از شير دادن به او اين كار را انجام دهيد. بدين صورت او می تواند هم زمان هم به خوبی تنفس كرده و هم شير را بمكد.

به اطراف پره های بينی او از ژل های نرم كننده بماليد تا باعث كاهش التهاب و تحريك شود. (تا زمانی كه پزشك لازم ندانسته از اسپری های بينی استفاده نكنيد. اين اسپری ها اگر چه ممكن است موقتاً باعث برطرف شدن علائم شود اما در نهايت با مصرف مداوم احتقان را بيشتر می كنند.) از يك دستگاه بخور يا بخور سرد برای مرطوب كردن فضای اتاق استفاده كنيد يا با فرزند خود به داخل حمام رفته، آب داغ را باز كرده، در را بسته و با او در حدود 15 دقيقه در فضای حمام بنشينيد.

وان آب گرم نيز می تواند همين نتيجه را داشته باشد به خصوص اگر مقداری روغن منتول (نعنا) يا اكاليپتوس به آب اضافه كنيد كه يك راه مطمئن و آرامش بخش برای درمان موقت گرفتگی بينی می باشد. تعدادی حوله در فاصله بين تشك و كف تخت در قسمتی كه كودكتان سرش را می گذارد قرار دهيد تا سر او كمی بالاتر از بدن قرار گيرد. خوابيدن در اين حالت می تواند باعث بهبود تخليه ترشحات پشت حلق شود ولی در اين كار زياده روی نكنيد. اگر كودكتان در هنگام خواب مرتباً غلت می زند پس ممكن است در جای خود چرخيده و پاهايش بالاتر از سر او قرار گيرد و به اين ترتيب همه زحمات شما از انجام اين كار از بين برود. هرگز از گذاشتن بالش برای بالا آوردن سر او استفاده نكنيد زيرا ممكن است باعث خفه شدن فرزندتان شود. در ضمن هرگز چيزی را زير پايه های تخت نگذاريد زيرا باعث ناپايدار شدن آن می شود. توجه داشته باشيد كه فرزند شما در صندلی ماشين نيز به حالت نيمه نشسته بخوابد.

منابع: www.020.ir -www.webmd.com -wkihow .شفاآنلاین -ایرانی نیوز- راستینه- فرارو پارسینه- salamat.ir- www.salamatnews.ir- www.persianpersia.com

تاریخ درج  :  1398/4/2  
تعداد بازدید تا کنون :579

نطرات کاربران

 

محتوا برای کودکان بیشتر بزارید. خوب بود

نوشته شده در ۰۵ تیر ۱۳۹۸ توسط nasiiiim


دختر من خیلی سرما می خوره و این مطالب جالب بود.

نوشته شده در ۰۵ تیر ۱۳۹۸ توسط maryam


ارسال نظر 
نام شما :
آدرس ایمیل :
متن پیام  :

   
تصویر امنیتی