جستجو   :  

درمان تب و گلو درد در سرما خوردگی کودکان

 تب، یک نشانه خوب است. تب کردن کودک سرما خورده نشان از مبارزه بدن وی با ویروس هاس جدید الورود است. و قبل از هر دارویی تا زمانی که تب کودک خیلی بالا نرفته سعی کنید از هیچ دارویی استفاده نکنید و در صورت نیاز میتوانید از شربت استامینفن متناسب با وزنش استفاده کنید. اما به یاد داشته باشید برای کودکان زیر دو ماه به هیچ وجه از دارو استفاده نکنید. اگر دماسنج، درجه بالایی از تب کودک را نشان داد، فورا او را نزد پزشک متخصص اطفال ببرید. اما اگر تب او کمی بالاتر از دمای طبیعی بدن (37 درجه سانتیگراد) بود، می توانید با راهکارهای زیر تب کودک را پایین بیاورید:

دمای اتاق کودک خود را خنک نگه دارید.

اگر هوا گرم است، لباس های نخی نازک به تن کودک کنید و هر گونه لباس اضافی را از تن او خارج کنید.

اگر هوای گرم است، از وسیله خنک کننده مثل کولر، برای اتاق کودک استفاده کنید، اما مواظب باشید کودک در مسیر جریان مستقیم هوای خنک قرار نگیرد.

کودک خود را مرتبا با آب ولرم پاشویه کنید. دقت کنید که از آب سرد برای این منظور استفاده نکنید، زیرا باعث لرز کودک، علاوه بر تب او می شود.

دمای آب باید نزدیک به دمای بدن کودک باشد. در صورتیکه سن کودک زیر 3 ماه است وتب دارد توسط پزشک معاینه شود( هر چند توصیه می کنیم برای درمان تب حتما به پزشک مراجعه کنید).

در کودکان بالای سه ماه می توان از استامینوفن جهت کاهش تب استفاده کرد. میزان مورد نیاز در صورتیکه بخواهیم از قطره استفاده کنیم 2 قطره به ازای هر کیلوگرم از وزن کودک می باشد ( وزن کودک ضربدر 2 ) و هر چهار ساعت تکرار می شود.

بطور مثال یک کودک (Child)با وزن 10 کیلوگرم میزان استامینوفن مورد نیاز 20 قطره هر 4 ساعت می باشدو می توان تا زمان قطع تب ادامه داد. در صورت مصرف شربت میزان مصرف نیم میلی لیتر به ازای هر کیلوگرم است بعبارت دیگر وزن تقسیم بر 2 می کنیم مثلا در یک کودک 10 کیلوگرمی میزان مناسب شربت 5 میلی لیتر و هر چهار ساعت تکرار می شود.

درکودکان بالاتر از شش ماه می توان از شربت بروفن استفاده نمود گر چه بهتر است در این سن هم از استامینوفن استفاده نمود.آسپرین اثرات ضد تب دارد ولی به علت آسیب شدید کبدی که بدنبال مصرف آن در کودکان مبتلا به آبله مرغان و آنفلونزا ایجاد می کند استفاده از آن در افراد کمتر از 18 سال بشدت ممنوع شده است.(برای اطلاعات بیشتر از طریقه و شناخت دارو های سرماخوردگی کودک به صفحه داروشناسی مجله مراجعه کنید).

 تسکین دل درد یکی دیگر از نشانه ای سرما خوردگی و در بیشتر موارد آنفولانزا دل درد است که ممکن است سبب بیقراری کودک شما گردد،برای تسکین این دردها می توانید این راهکارها را انجام دهید:

- کودک هنگام خواندن کتاب و یا تماشا کردن تلویزیون، استراحت کند و دراز بکشد.

- کودک را تشویق به نوشیدن آب و یا مایعات ساده کنید.

- اگر کودک غذا را بالا می آورد (استفراغ)، چند ساعت از دادن غذاهای جامد به او خودداری کنید. بعد از چند ساعت، غذاهای مایع و یا غذاهای نیمه جامد را به کودک بدهید، غذاهایی از قبیل بیسکویت، نان برشته خشک، سیب و یا برنج ساده.

- بر روی شکم کودک یک پارچه گرم به مدت 20 دقیقه بگذارید.

- هرگز خودسرانه به کودک خود داروهای مسکن ندهید، زیرا این ها می توانند درد معده کودک را بدتر کنند و یا علائم مهم دیگر را بپوشانند.

خوشبختانه، بیشتر دل دردهای کودک با مختصر زمانی در خانه خوب می شوند. اما اگر دل درد کودک بهتر نشد و یا اگر دل درد همراه با تب، استفراغ شدید، اسهال و یا مدفوع خونی بود، هر چه سریع تر به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید.

 برای بهبود علائم سرما خوردگی استفاده كرد؟ اضافه كردن چند قطره روغن منتول يا اكاليپتوس يا كاج به دستگاه بخور يا در حمام می تواند باعث كاهش احتقان بينی شود. اگر سن فرزند شما شش ماه يا بيشتر است يك محلول رقيق و ولرم چای بابونه می تواند باعث تسكين او شود. توجه: هرگز از "ما هوانگ‌" كه همچنين به نام های افدرا يا افدرين شناخته می شود و يك داروی ضد احتقان گياهی است استفاده نكنيد. قدرت اثر اين دارو در افراد مختلف بسيار متفاوت است و سازمان غذا و داروی آمريكا اعلام كرده كه اين دارو باعث واكنشهای نامناسب مانند افزايش فشار خون، ضربان نامنطم قلب، تشنج، حمله قلبی و سكته مغزی در افراد بزرگسال می شود. هميشه قبل از تجويز هر داروئی به فرزند خود با پزشك او مشورت كنيد. اثر بخشی هیچ یک از داروهای خانگی و گیاهی در سرماخوردگی اطفال اثبات نشده است.داروهائی مثل عصاره اکیناسه ، تجویز ویتامین C و شربت روی در کودکان توصیه نمی گردد.

 كودك را تشویق کنید سرفه کند. سرفه کردن به خارج شدن خلط از راه‌های هوایی کمک می‌کند. اگر کودک برای سرفه کردن به کمک نیاز دارد، او را روی پایتان بنشانید، بدنش را حدود 30 درجه به سمت جلو خم کنید و به‌آرامی به پشتش ضربه بزنید.

 

برای کودکان کوچک‌تر، از فینگیر استفاده کنید. این وسیله خلط‌ها را از بینی بیرون می‌آورد. قسمت حباب را فشار دهید، نوک وسیله را آهسته در یک سوراخ بینی قرار دهید و به آرامی حباب را رها کنید.

 

راه‌های تنفسی را مرطوب نگه‌دارید. یک دستگاه بخور سرد در اتاق کودک قرار دهید. برای پیشگیری از رشد قارچ‌ها، آب دستگاه را هر روز عوض و طبق دستورالعمل سازنده، دستگاه را تمیز کنید. بخار حمام گرم هم می‌تواند کمک‌کننده باشد. قطره بینی نیز به بیرون آمدن خلط‌ها و ترشحات بینی و تنفس بهتر کودک کمک می‌کند. * گلودرد را تسکین دهید. در کودکان بالای 4سال غرغره آب نمک یا مکیدن یک آبنبات سفت یا آبنبات‌های سرماخوردگی گلودرد را تسکین می‌دهد. عسل هم خاصیت ضد سرفه دارد. برای کودکان 2 تا 5 سال، نصف قاشق چا‌ی‌خوری (معادل 5/2 میلی‌لیتر)، برای کودکان 6 تا 11 سال، 1 قاشق چای‌خوری (معادل 5 میلی‌لیتر) و برای کودکان بالای 12 سال، از 2 قاشق چای‌خوری (معادل 10 میلی‌لیتر) عسل استفاده کنید.

با توجه به خطر مسمومیت غذایی نادر اما مهلک بوتولیسم در نوزادان، هرگز به کودکان زیر یک سال عسل ندهید. 

سرم آب و نمک قرقره کردن سرم برای هیچ‌کس کار جذابی نیست؛ حتی بزرگسالان. اما قرقره کردن با آب نمک گرم می‌تواند گلودرد را بهتر کند. همچنین اسپری بینی هم می‌تواند مخاط را تمیز کند؛ البته نه به اندازه سرم آب نمک. اما مهم است که میزان غلظت آب نمک کاملا استاندارد باشد. می‌توانید از سرم‌های آماده موجود در داروخانه استفاده کنید. اگر خودتان سرم تهیه می‌کنید، یک قاشق مربا خوری نمک را در یک لیوان آب جوشیده ولرم حل کنید. دقت کنید که طعم آن نباید به هیچ‌جه شور باشد.

حمام گرم یک حمام گرم می‌تواند تب را پایین بیاورد و کوفتگی بدن و درد‌های رایج سرماخوردگی را کاهش دهد.

 اسموتی، آبمیوه و سوپ بهترین گزینه‌ها برای تغذیه کودک سرما خورده هستند.

چطور کمک کنیم تا حال کودک بهتر شو بهترین راه پیشگیری از ابتلا به سرماخوردگی چیست؟

سرماخوردگی با ذرات تنفسی آلوده، سرفه یا عطسه، در هوا منتشر می‌شود. انجام اقدام‌های ساده می‌تواند برای پیشگیری از سرماخوردگی در والدین و بچه‌ها مفید باشد. برای پیشگیری از سرماخوردگی و سالم ماندن کودک، این کارها را انجام دهید:

- شستن دست : یک روش ضروری و بسیار مؤثر برای پیشگیری از انتشار عفونت است. دست ها می بایست با آب و صابون نرم مرطوب شود و برای 15 تا 30 ثانیه به هم مالیده شوند. ضرورتی ندارد که از صابون دست ضد باکتریایی استفاده کرد. به کودکان آموزش دهید که دستانشان را قبل و بعد از غذا خوردن و بعد از سرفه یا عطسه بشویند. شوینده های دست برپایه الکل جایگزین مناسبی برای ضد عفونی کردن دست ها در صورتی که دستشویی مهیا نباشد هستند. ضد عفونی کننده ها می بایست در کل سطح دست ها، انگشتان و مچ ها پخش شود تا زمانی که خشک شود و ممکن است چندین بار استفاده شود بدون آن که اثرش را از دست بدهد. كودك را تمیز نگه‌دارید. به او آموزش دهید همیشه دست‌هایش را بشوید. وقتی آب و صابون در دسترس نیست، از ضدعفونی‎کننده‌های حاوی الکل استفاده کنید.

اسباب‌بازی‌ها و سطوح خانه را تمیز نگه‌دارید. اجتناب کامل از افراد بیمار ممکن است دشوار یا غیر ممکن باشد اگرچه والدین می بایست تلاش کنند تا تماس مستقیم را محدود کنند. بیشتر کودکان سرماخورده نیازی نیست که در مدرسه یا مرکز نگهداری جداسازی (ایزوله) شوند. آنها احتمالاً قبل از آن که دچار علائم شوند ویروس را پخش کرده اند. استفاده از تمیز کننده های منزل که ویروس را از بین می برد مث فنل/ الکل ممکن است به کاهش انتقال ویروس کمک کند. به همه افراد خانه آموزش دهید که هنگام عطسه و سرفه، بینی و دهانشان را با دستمال کاغذی بپوشانند، سپس دستمال را دور بیندازند و در صورت نبودن دستمال کاغذی، با دست جلوی دهانشان را بگیرند.

از ظرف، لیوان، کیسه حمام، حوله و سایر وسایل فرد مبتلا به سرماخوردگی که محل‌هایی مناسب برای رشد میکروب‌ها هستند، به‌طور مشترک استفاده نکنید. از افراد بیمار دوری کنید. در بیماری‌های ویروسی، در چند روز اول، احتمال سرایت بیماری بیشتر است.

چه موقع بايد با متخصص اطفال تماس بگيرم؟ اگر سن كودك شما كمتر از 3 ماه است در هنگام بروز اولين علائم بيماری بايد با متخصص تماس بگيريد به خصوص اگر درجه حرارت مقعدی او 38 درجه سانتی گراد و يا علائم به همراه سرفه باشد. در كودكان بالای 3 ماه در شرايط زير با متخصص تماس بگيريد: اگر 5 تا 7 روز بعد از شروع بيماری علائم او بدتر شده و يا اگر علائم سرما خوردگی بيشتر از 14 روز طول كشيده است. اگر سرفه او بدتر شده و يا همراه با خس خس سينه (ويزينگ) و يا تنفس های بريده بريده است؛ زيرا اين علائم می تواند نشان دهنده پنومونی(عفونت ريه) و يا عفونت با ويروس سنسيشيال تنفسی باشد، ويروسی كه نسبتا شايع بوده اما می تواند برای كودكان زير 1 سال مشكل جدی ايجاد كند. اگر كودك در هنگام غذا خوردن يا مكيدن چيزی گريه مي كند يا گوشش را كشيده يا می مالد؛ زير اين علائم می تواند نشانه عفونت گوش باشد. اجتناب از نوشیدن هیچ چیز برای یک دوره طولانی تغییرات رفتاری شامل تحریک پذیری یا خواب آلودگی (کاهش پاسخ دهی). این حالت معمولاً نیازمند توجه فوری پزشکی است. تنفس دشوار، تلاش زیاد برای نفس کشیدن یا تنفس تند، این حالت معمولاً نیازمند توجه فوری پزشکی است. تب بیشتر از 38.4 که بیشتر از 3 روز طول بکشد. گرفتگی بینی که در طول یک دوره 14 روزه بهتر نشود یا بهتر شود. چشم ها قرمز شود یا ترشح زرد رنگ پیدا کند. از این که با فرزندتان نزد پزشک بروید شرمنده نشوید. حقیقت آن است که اگر سرماخوردگی کودک پس از پنج روز بهبود پیدا نکرد، نشان دهنده آن است که سینوس ها و گوش های او عفونی شده یا ذات الریه کرده است. وقتی پزشک را ملاقات می کنید می بینید که شرایط جسمی و روحی فرزندتان بهتر می شود.

منابع: www.020.ir -www.webmd.com -wkihow .شفاآنلاین -ایرانی نیوز- راستینه- فرارو پارسینه- salamat.ir- www.salamatnews.ir- www.persianpersia.com

تاریخ درج  :  1398/4/2  
تعداد بازدید تا کنون :703

نطرات کاربران

 

ممنون از متن خوبتون.

نوشته شده در ۰۵ تیر ۱۳۹۸ توسط Sahar


چه جالب من همش فکر می کرد طرز استفاده قطره و شربت مثل هم هستن

نوشته شده در ۰۵ تیر ۱۳۹۸ توسط mamsnnini


ارسال نظر 
نام شما :
آدرس ایمیل :
متن پیام  :

   
تصویر امنیتی