خرید فایل های قابل دانلود
جستجو   :  

مقایسه کورل(corel) با دیگر نرم افزارهای گرافیکی

تقریبا همه‌ی ما نام نرم افزار قدرتمند فوتوشاپ (photoshop) را شنیده‌ایم این نرم افزار امتحان خود را به خوبی پس داده ومی‌توان گفت میلیون‌ها کاربر راضی دارد اما از اشکالات این برنامه این است که برپایه‌ی‌ پیکسلی طراحی شده و خروجی خود را بر همین پایه ارائه می‌دهد. یعنی با بزرگتر کردن تصویر کیفیت آن کاهش خواهد یافت. مثلا فایلی که با رزولوشن۷۲ تهیه شده و۴۰۰ در۴۰۰ پیکسل می‌باشد را نمی‌توانید به آسانی در مبنای ۱۲۰۰ در ۱۲۰۰ استفاده کنید چون این نرم افزار پیکسلی است. شرکت کورل در کانادا با طراحی برپایه بردار؛ نرم افزاری به‌ نام Corel عرضه کرده که دارای مزایای زیادی نسبت به نرم افزار معروف فوتوشاپ می‌باشد. این نرم افزار شامل برنامه هایی بنام Corel capture، Corel photopaint، Corel font manager وCorel draw می‌باشد. که امکاناتی مانند ویرایش تصاویر، کاربا فونت‌ها، طراحی گرافیکی، طراحی سایت و... را دارا هستند نرم افزار CorelDRAW Graphics suite یک نرم افزار حرفه‌ای در زمینه‌ی گرافیک و طراحی است.

شما با استفاده از این نرم افزار می‌توانید به صورت حرفه‌ای وکتور طراحی کنید، طراحی چند بعدی انجام دهید، سایت طراحی کنید و... . این نرم افزار مشکل برنامه‌ی فوتوشاپ را ندارد چون اساسا برداری می‌باشد. کل طراحی‌ها برمبنای محاسبات ریاضی بوده و اکثرا با خطوط و نقطه‌ها رسم انجام می‌شود. کورل نسبت به نرم افزار‌های مشابه محیط کار راحتی دارد وشما آسانتر می توانید روش کار با آن را یاد بگیرید. ازمزایا و امکانات دیگر کورل(corel) می‌توان به پشتیبانی بیش از ۱۰۰ فرمت تصویری، سازگاری با نسخه‌های مختلف ویندوز، سازگار با سری آفیس(office) مایکروسافت، امکان طراحی صفحات وب، امکان استفاده برای طراحی روی پارچه در کارخانجات چاپ پارچه، امکان لایه بندی پروژه، امکان قراردادن جداول در طرح، امکان تایپ به زبان فارسی، امکان طراحی و ارسال آن به خروجی‌های مختلف مانند: چاپ افست، پرینت، صفحات وب، نرم‌ افزار ساخت فایل‌های چندرسانه‌ای و ... می‌باشد. بحث‌های گوناگونی در رابطه با برتری فوتوشاپ و کورل بر یکدیگر بیان می‌شود که باید از موضع بی‌طرف اعلام کنیم این مقایسه اصلا صحیح نیست چون اساس کار ودر واقع مدل کارکرد این دو نرم افزار متفاوت است. باید بگوییم اگر می خواهید لوگو یا تایپوگرافی طراحی کنید یا طرح هایی با خطوط شکسته ومنحنی ایجاد کنید که توانایی بزرگنمایی و در واقع انعطاف هم داشته باشد نرم افزار کورل را از دست ندهید ولی اگر می‌خواهید تغییری روی یک تصویر ایجاد کرده، قالب وبسایت طراحی کنید، طراحی‌های پوستر، سینمایی، روتوش و تصحیح رنگ انجام دهید قطعا باید کار با فوتوشاپ را بیاموزید.

معرفی برنامه کورل دراو

اگر قصد مقایسه دارید مقایسه‌ی کورل دراو و ایلوستریتور بهتر خواهد بود. ایلوستریتور(illustrator) یک برنامه‌ی مشابه با اساس برداری واز سری برنامه‌های غول بزرگ Adobe می‌باشد که برای طراحی وکتور استفاده می‌شود. کورل و ایلوستریتور تفاوت فاحشی با یکدیگر ندارند ولی از لحاظ محیط کار، کار در کورل برای افراد مبتدی به مراتب آسانتر از ایلوستریتور می‌باشد. از آن‌جایی که شرکت Adobe نرم افزارهای گرافیکی قدرتمندی دارد طبعا ایلوستریتور قدرت سوئیچ بیشتری خواهد داشت. ازلحاظ قدرت نرم افزاری تقریبا هردو نرم افزار یکسانند اما برخی معتقدند قدرت ایلوستریتور بیشتر می‌باشد. این دو نرم افزار بسیار به هم شبیه هستند و اکثرا افراد سلیقه‌ای انتخاب می‌کنند که کدام را به کار بگیرند. همانطور که گفته شد کمتر کسی است که نام نرم افزار فوتوشاپ را نشنیده باشد این شهرت علاوه بر کارآیی خوب می‌تواند به‌ دلیل تبلیغ زیاد نیز باشد. شرکت کورل نرم افزاری به نام Corel photopoint طراحی کرده است که شاید بواسطه ی عدم تبلیغات کمتر نام آن را شنیده و در باره‌‌ی آن تحقیق کرده باشیم. شرکت کورل به دوراز هیاهوی مرسوم نرم افزار بسیار عالی‌ای را طراحی و عرضه کرده که می‌تواند برترین باشد اما این شرکت حتی DVD جداگانه ای برای این برنامه و برنامه‌های دیگرش که نام برده شد ارائه نداده و در هنگام نصب کورل دراو این برنامه‌ها بصورت جانبی بر روی سیستم فرد نصب می‌شود. نرم افزارCorel capture نیز از سری نرم افزار‌هایی است که با نصب برنامه کورل دراو در سیستم شما نصب می‌شود. این نرم افزار برنامه‌ای قدرتمند برای تصویر برداری از اجزای مختلف سیستم و ویندوز شما می‌باشد. با این نرم افزار و به وسیله‌ی گزینه‌های موجود در آن می‌توانید ازتمام قسمت‌های رایانه‌ی خود مانند پنجره‌ها، نوار ابزار و... تصویر بگیرید و ذخیره کنید. باوجود انواع نرم افزارهای کورل که معرفی شد؛ اکثرافراد کورل دراو را به عنوان نرم افزار کورل می‌دانند و از بقیه‌ی برنامه‌ها بیخبرند!

محتوا نویس:زهرا سعادتپور

 

تاریخ درج  :  1400/4/2  

ارسال نظر 
نام شما :
آدرس ایمیل :
متن پیام  :

   
تصویر امنیتی