می‌دونی در حال حاضر چند بانوی هنرمند از طریق طراحی‌دوخت کسب درآمد می‌کنند؟ و یا چند نفر با آموزش آکادمی طراحی‌دوخت در دنیا به شهرت جهانی رسیدند؟ شما به عنوان یک زن دوستدار هنر خیاطی و طراحیدوخت، در هر سن و مکانی هستی می‌تونی از همین حالا با چرخ کوچک خانگی خودت شروع کنی. اول مشخص کن در چه زمینه‌ای میخوای کار کنی. مثلا لباس زنانه؟ لباس‌های بچگانه یا مردانه؟ و یا روختی یا روکش‌ها و رومیزی‌های تزئینی و هر چیز دیگر که علاقه‌مندی طرح و دوخت آن را دربیاوری و به خودت افتخار کنی. با فروش در شبکه‌های مجازی، دوست و فامیل و تولیدی‌ها می توانی کسب‌درآمد کنی. اما اگر به عنوان یک نوجوان یا جوانی که دوست داری تخصصی کار کنی و در این زمینه تحصیلات داشته‌باشی ادامه محتوای ما حتماً می‌تونه به شما برای آشنایی با رشته طراحی‌دوخت کمک کنه.

برای طراحی‌لباس باید خلاق بود و از اشیا و طبیعت الهام گرفت و نیازی نیست جهت طراحی‌لباس حتماً از ابزارهای تجسمی بهره برد. گاهی می‌توان با مواد اطراف و الهام گرفتن از بسیاری از اشیا و اجسام مختلف یک طراحی‌لباس جدید را ایجاد کرد. برای مثال با استفاده از برگ‌های درخت و نوع پوشش آن یک دامن را طراحی نمود. ایده و خلاقیت در ذهن تمامی انسان‌ها وجود دارد و تنها کافی است بر روی مسئله مورد نظر تمرکز داشته‌باشند. طراحان لباس بیش از دیگر افراد باید بر روی ایده پردازی تمرکز داشته و با فکر قوی و بهتر بتوانند به این عمل بپردازند. ایده‌گیری با تمرکز و دید خوب به اطراف ایجاد می‌شود. طراحان باید ابتدا هدف خود را مشخص کرده و پس از آن به ترسیم مانکن بپردازند و با شناختی که نسبت به مواد پیدا کرده اند طراحی‌لباس مورد نظر خود را انجام دهند.

قالب پاورپوینت خیاطی

با قالب شیک و زیبای پاورپوینت خیاطی حرفه ای کار خودت آموزش بده و به اشتراک بگذار

چگونه می توان حرفه طراحی مد را آغاز کرد؟

طراحی‌لباس شکلی از هنر است بنابراین شما به عنوان یک طراح باید دارای شخصیتی خلاق و هنری باشید. همچنین باید مهارت کافی را در نقاشی دارا بوده تا بتوانید ایده‌های ذهنی خود را بخوبی روی کاغذ پیاده کنید. نیازی نیست یک هنرمند زبده باشید، ولی باید مهارت خاصی در ترکیب رنگ‌ها، تن و سایه‌ها داشته‌باشید. همچنین باید قادر به کار با پارچه و استفاده از منسوجات به شیوه ای خلاق و اصیل باشید. اولین چیزی که در این حرفه اهمیت ویژه‌ای دارد، قدرت تخیل است. شما باید توان این را داشته‌باشید که طرح خود را به صورت سه‌بعدی در ذهنتان مجسم کرده و از همه نظر آن را بررسی نمائید. البته امروزه با استفاده از نرم‌افزار‌های مخصوص طراحی مانند کرل هم می‌توان این کار را انجام داد. طراحان باید از تغییرات بازار مد آگاه باشند و لحظه به لحظه اخبار مد را دنبال کنند. آنها باید علاقه‌مند به یادگیری چیز های جدید و خواندن مجلات، وب‌سایت ها و کتاب‌های تاریخی و مدرن باشند و همچنین از تاریخ طراحی مد آگاه باشند. از دیگر نکاتی که برای موفقیت در این حرفه ضروری است علاقه‌مند بودن به هنر است. یک طراح‌لباس در زمینه تجربیات خیاطی نظیر برش، پارچه‌شناسی، دوخت و... نیز باید آموزش دیده باشد و بتواند تفاوت موجود بین سطوح کیفیتی مختلف پارچه‌ها را تشخیص دهد. داشتن درک درست از شیوه زندگی و نیاز‌های و خواسته‌های مشتریان نیز در هنر طراحی‌لباس از ملزومات است. طراحان باید دارای مهارت های ارتباطی خوبی باشند و بتوانند ایده های ذهنی خود را به خوبی بیان کنند. و مهم ترین چیز  این است که فرد طراح دارای ایده های بدیع، جدید و اورجینالی باشد تا بتواند نظر مخاطبین را جلب کند و در کار خود موفق شود.

تراکت خیاطی

تراکت لایه باز خیاطی برای تبلیغات
 

فرآیند طراحی لباس از چه عناصر زیر تشکیل می شود:

 • جنس پارچه: باید متناسب با نگاه، احساس و روحیات اغلب مشتریان انتخاب شود. در انتخاب جنس پارچه همچنین باید شرایط آب و هوایی و فصلی نیز مورد توجه قرار گیرد. صدها نوع گوناگون از پارچه در دسترس طراحان قرار دارد.
 • چاپ پارچه: در طراحی، رنگ‌ها و تم انتخابی برای چاپ و طرح پارچه باید متناسب با فصل انتخاب شود. ایده آل است که رنگ زرد روشن در زمستان و رنگ‌های تیره در زمستان مورد استفاده قرار نگیرند.
 • تزئینات روی لباس : مانند گلدوزی، مهره دوزی، تور دوزی و...
 • الگو: این مورد ساختار اصلی لباس را شکل می‌دهد. به همین علت طراحی الگو از اهمیت خاصی
 • برخوردار است و اساساً نقشه قطعاتی است که با دوخته شدن به هم لباس را به وجود می‌آورند.
 •  اندازه گیری: از مهم‌ترین موارد در این حرفه اندازه گیری است. بدست آوردن الگوی درست نیز با اندازه گیری دقیق نسبت مستقیم دارد.
 • تحقیق درباره مد: با مطالعاتی دقیق درباره روند مد در فصل آینده می توان بهترین طراحی را انجام داد

اهمیت رنگ در طراحی لباس :

یکی از مهم‌ترین بخش‌های یک طراح‌لباس انتخاب رنگ است. اهمیت رنگ در طراحی‌لباس بسیار بالا است و یکی از بخش‌های مهم در این بخش منظور می‌شود. رنگ بازتابی از نور بوده که به شکل های متفاوت ایجاد می‌شود.
رنگ پارچه: رنگ‌ها با مشخصه رنگ‌های گرم و سرد شناخته می‌شود و یکی از اصول طراحی جهت لباس های فصول مختلف استفاده از این مشخصه است به شکلی که در طراحی‌لباس‌های فصول سرد باید از رنگ­‌های گرم استفاده نمود و در طراحی لباس های فصول گرم از رنگ‌های سرد بهره برد. ترکیب رنگی به کار برده‌شده در طراحی‌لباس بسیار مهم است و طراح لباس باید درک درستی از این بخش و ایجاد هارمونی درست در انتخاب رنگ‌های لباس‌های متنوع داشته‌باشد.

طراحی‌دوخت این روزها بین دختران بسیار پرطرفدار است و عجین شدن صنعت دوخت و مدلینگ به شکلی مدرن باعث شده افراد بسیاری جذب این رشته شوند. بسیاری به صورت کلاس‌های آموزشی آزاد دوره دیده‌اند و عده‌ای هم با رفتن به دانشگاه آموزش دیده‌اند و اصولاً دسته دوم موفق‌تر خواهند‌بود. اگر شما هم قصد دارید در این رشته تحصیل کنید پیشنهاد می‌کنم حتما این محتوا را بخوانید.

تکنولوژی طراحی و دوخت لباس در مقطع متوسطه در هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای و کار و دانش در گرایش‌های مختلف، هنرجویان خاص خودش را دارد. هنرجویان این رشته و گرایش‌های آن در این مقطع با طراحی‌لباس و اندام آشنا می‌شوند که این آشنایی اولیه به حساب می‌آید. در حیطه دوخت لباس، هنرجویان کار و دانش دوخت بیشتری نسبت به هنرجویان فنی و حرفه‌ای انجام می‌دهند.

معرفی رشته خیاطی

هنرجویان در سال دوم متوسطه، واحدهایی مانند طراحی پایه، مبانی هنرهای تجسمی، دوخت و الگوی اولیه را می‌گذرانند و آشنایی نسبی با هنر به دست می‌آورند. آنها با گذراندن موفق این درس ها وارد پایه سوم می‌شوند و با گذراندن واحدهای درسی مانند طراحی اندام و لباس، الیاف نساجی، دوخت و الگوی ۲ و لباس کودک، تاریخ هنر ایران و جهان، قدم های ابتدایی را برای وارد شدن به دانشگاه و ادامه تحصیل برمی‌دارند.
این رشته در دانشگاه در سه مقطع کاردانی، کارشناسی پیوسته و ناپیوسته و ارشد به نام‌هایی دیگر جذب دانشجو دارد.

کاردانی: دانشجویان با گذراندن کنکور یک مرحله‌ای و قبول شدن در آن با توجه به انتخاب دانشگاهی خود و رتبه قبولی وارد دانشگاه می‌شوند. دانشجویان در این مقطع با دوخت‌لباس به صورت تخصصی‌تر آشنا می‌شوند. دوخت‌ها به تفکیک با اصطلاحاتی نظیر ضخیم دوزی (دوخت کت، پالتو و…)، نازکدوزی (دوخت لباس شب و عروس و…) و دوخت لباس کودک آموزش داده می‌شوند. در این حیطه هنرجویان با مباحث جدیدی مانند کار روی مانکن، موالژ، دوخت‌های سنتی و تزئینات لباس آشنا می‌شوند. برای هنرجویانی که از کار و دانش دیپلم گرفته اند و آشنایی با درس طراحی اندام و لباس ندارند دو واحد به صورت عملی با نام طراحی اندام و به عنوان درس پیش نیاز ارائه می‌شود. دانشجویان چون در این رشته باید طراحی قوی داشته‌باشند، با مباحثی مانند تدابیر خطی، تکنیک های مختلف طراحی در رنگ آمیزی، روش‌ها و تکنیک‌های الهام گرفتن آشنا می‌شوند.

کارشناسی ناپیوسته طراحی و دوخت:

این دوره تحصیلی بعد از دوره کاردانی است و در گرایش‌های تکنولوژی طراحی و دوخت، پوشاک و طراحی‌لباس ارائه می‌شود. مدت تحصیل در این رشته‌ها ۲ سال و به تفکیک ۴ نیمسال تحصیلی است. دانشجویان در هر کدام از این رشته‌ها به طور کامل با تمام مواردی که از قبل آموزش دیده اند به صورت کاملتر آشنا می‌شوند تا بتوانند از آنها در روش‌های مختلف کاری بهره ببرند. در کنار آن با مباحث شیرین و جدیدی نظیر درجه بندی پوشاک، چاپ های سنتی و همچنین متد جدید الگویی آشنا می‌شوند. در آخر ۳ واحد اصلی به عنوان پروژه پایان نامه را باید بگذرانند.

کارشناسی پیوسته طراحی و دوخت:

در این مقطع داوطلبان گرایش‌های طراحی لباس و طراحی و چاپ‌پارچه از طریق کنکور سراسری وارد دانشگاه می‌شوند و مدت تحصیل شان ۴ سال و به تفکیک ۸ نیمسال تحصیلی است.

دروس رشته طراحی و دوخت در مقطع کاردانی:

 • آزمایشگاه شیمی عمومی
 • اصول سرپرستی
 • الگو
 • اصول طراحی لباس
 • الگو پیشرفته 1 و 2
 • الگو عالی 1 و 2
 • الگو لباس کودک
 • تاریخ لباس 1 و 2
 • تاریخ هنر ایران و جهان
 • تعمیرات ماشین های دوخت
 • دوخت پیشرفته 1 و 2
 • ریاضی عمومی

منبع: طراحی لباس پویا اندیش و باشگاه خبرنگاران جوان.بیتوته

آموزش طراحی دوخت

آشنایی با اصول و نکات طراحی لباس

دروس رشته طراحی دوخت

مد و زیبایی

طراحی مد و لباس